„A Fideszről levált Magyar Nemzetet tavaly Kövér László ellenzékinek kiáltotta ki. Ezzel a párt részéről félreérthetetlen jelzést adott a jobboldali tábornak, a kormányzat szereplőinek, a közintézmények vezetőinek, hogy a Magyar Nemzet számukra áruló lett. S azért, mert a lap megszüntette az együttműködést a párttal, ellenségként ajánlott rá tekinteni. A tekintélyes fideszes politikus dühösen fogalmazott. Miközben ellenzékit mondott, ellenséget értett.
De hát milyen is legyen a közéleti sajtó egy demokráciában, ha nem mindig ellenzéki? Mi más lenne a dolga, mint hogy ellenőrizze a hatalmat, s hogy mindenkor arra törekedjen, hogy hitelesen és közérthetően mutassa be és magyarázza el az olvasóknak, mi történik körülöttük és velük? A képlet egyszerű. Ha egy újság barátja a politikai erőknek, akkor nem tud a tényekhez ragaszkodni, és képtelen elfogulatlanul tájékoztatni. Az ilyesmi nem újság, hanem valami más. A Magyar Nemzet tehát ellenzéki, de nem az ellenzéké.
Az óriási társadalmi fölhatalmazással kormányra jutott Fidesz azt demonstrálja, hogy a hiteles tájékoztatás a pártokat, a demokratikus úton megválasztott hatalmat és az ország vezetőit még mindig megoldhatatlan feladat elé állítja. Képtelenek tudomásul venni, hogy ez a tőlük való függetlenség nélkül megvalósíthatatlan. S ahelyett, hogy a törvényekben előírt tájékoztatási kötelezettségüknek tennének eleget, irányítani akarják az információáramlást. Ha valaki a jelenleg zajló évek történéseire, kormányzására később visszatekint, elborzadva látja majd, hogy a hatalom az ellenőrzés elkerülése érdekében folyamatosan kikezdi a sajtó függetlenségét. A Fidesz olyan, mint az amerikai mesében a láthatatlan varázsló, aki megszabja, mely dolgokon és miért szabad gondolkozni, pedig már mindenki számára kiderült, hogy a hangszórókból csupán egy akarnok és esendő ember hangja harsog.
Márpedig Ózra nincs szükség. Közpénzek tízmilliárdjai folynak el fölöslegesen újabb és újabb tévék, rádiók és lapok vásárlására, finanszírozására, életben tartására. A hatalom ránehezedik, nyomást gyakorol a nyilvánosságra, és akadályokat emel a közérdekű adatok áramlása elé. Az internet korában azonban ezek nem maradhatnak titokban. Előbb-utóbb minden kiderül, persze főként akkor, ha vannak olyanok, akik kiderítik.